Elisabeth Ronget


Elisabeth Boehm Ronget, francuska malarka oraz litograf, urodziła się w 1886 roku w Chojnicach, znanych w języku niemieckim jako Konitz, a zmarła w 1962 roku w Paryżu. W jej życiorysie odzwierciedla się złożona historia, związana z jej pochodzeniem żydowskim. Jej ojciec, Salomon Bohm, był pruskim sędzią pochodzącym z Grudziądza, który niestety został wywieziony do getta Theresienstadt, gdzie zmarł 28 września 1942 roku. Z kolei matka Elisabeth, Margarete Mathilde Spanier, pochodziła z Bernburga w Saksonii Anhalt i zmarła w getcie Theresienstadt 11 stycznia 1943 roku.

Wychowywana w Hanowerze, Elisabeth, znana również jako Liesbeth, już od najmłodszych lat wykazywała talent artystyczny. Swoje studia malarskie rozpoczęła w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, uczelni, która kładła duży nacisk na klasyczne zasady nauczania. Jednak jej pragnienie poznania awangardowych trendów sztuki skłoniło ją do przeniesienia się do Paryża, gdzie kontynuowała edukację artystyczną. Jej twórczość została mocno zainspirowana kubizmem oraz początkowo kolorystyką fowistów.

Elisabeth miała również krótką przygodę z Londynem, a w 1926 roku osiedliła się w Berlinie. W tym czasie była aktywnym członkiem awangardowych grup artystycznych, takich jak Der Blaue Reiter oraz Novembergruppe, a także uczestniczyła w działalności Bauhausu w Dessau. Jej umiejętności estetyczne doprowadziły ją do projektowania reklam, mody oraz kostiumów teatralnych, czym często kamuflowała swoje zamiłowanie do sztuk stosowanych.

W 1931 roku, z uwagi na napiętą sytuację polityczną w Niemczech, Elisabeth osiedliła się w Paryżu, gdzie pobierała nauki w Académie de la Grande Chaumière. Utrzymywała się wówczas z projektowania tkanin oraz dekorowania wnętrz. W tym czasie poznała lekarza Georgesa Emila Rongeta, za którego wyszła za mąż w 1934 roku. To właśnie Georges wprowadził ją w kontakt z malarzem André Lhote, który znacząco wpłynął na jej dalszy rozwój artystyczny.

Pomimo dalszego tworzenia w stylu kubistycznym, Elisabeth zmieniła dobór kolorów, w jej palecie zaczęły dominować brązy, ochry oraz fiolety. Od 1934 roku, wspólnie z André Lhote, brała aktywny udział w Salonie Jesiennym, a jej prace znalazły miejsce w wielu prestiżowych europejskich kolekcjach. Niestety, po wybuchu II wojny światowej i okupacji niemieckiej, opuściła Paryż w 1941 roku na rzecz Prowansji. Po wojnie, Elisabeth powróciła do Paryża, gdzie jej twórczość była prezentowana na znaczących wystawach, takich jak Salon des Indépendants (1946), Salon des Réalités Nouvelles (1953) oraz Salon des Surindépendants (1956).

Choć według francuskich źródeł Elisabeth Boehm Ronget miała urodzić się 9 września 1899 roku i zmarła 24 czerwca 1980 roku, jej prawdziwa historia pozostaje żywym dziedzictwem artystycznym.

Przypisy

  1. a b | Database of digitised documents | Holocaust [online], archive.wikiwix.com [dostęp 28.05.2021 r.]
  2. Archiwum miastaA. Paryża, w, 1327, Visionneuse - Archives de Paris [online], archives.paris.fr [dostęp 26.05.2021 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Willi Apel | Ryszard Kruza | Janusz Jutrzenka Trzebiatowski | Zbigniew Lewandowski (muzyk)

Oceń: Elisabeth Ronget

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:19