Zbigniew Lewandowski, znany również pod pseudonimem „Levandek”, to urodzony 17 września 1951 roku w Chojnicach utalentowany polski perkusista, kompozytor oraz aranżer. Jego działalność artystyczna obejmuje także rolę lidera własnych zespołów, co jest istotnym elementem jego kariery. Lewandowski na stałe współpracował z licznymi muzykami, zarówno na krajowej, jak i międzynarodowej scenie jazzowej, co przyczyniło się do jego wielkiego uznania w tym świecie.
Oprócz kariery muzycznej, Zbigniew Lewandowski jest również aktywnym nauczycielem gry na perkusji. Regularnie organizuje warsztaty muzyczne, takie jak m.in. Blues nad Bobrem oraz Blues Express. Jego wiedza i umiejętności były także prezentowane w cyklu programów tematycznych o perkusji, które nagrał dla TVP.
Obecnie Lewandowski pełni funkcję wykładowcy we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im. Zbigniewa Czwojdy, gdzie przekazuje swoją pasję do muzyki i umiejętności młodszym pokoleniom muzyków.
Kariera muzyczna
Zbigniew Lewandowski to utalentowany muzyk, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Toruniu, gdzie zdobył umiejętności gry na perkusji. W ciągu roku miał zaszczyt być uczniem Janusza Trzcińskiego, znakomitego perkusisty jazzowego, który był wówczas jego mentorem.
Debiut artysty miał miejsce w 1967 roku, kiedy to wystąpił z zespołem Krokusy na Festiwalu Muzyki Młodzieżowej w Toruniu. Jego kariera muzyczna nabrała rozpędu w latach 1970–1977, kiedy to grał jako perkusista w wrocławskim zespole Sami Swoi. Równolegle nawiązywał współpracę z wieloma znaczącymi grupami, między innymi:
- Big Bandem „Wrocław” (z I nagrodą, „Złota Tarka”, 1973),
- Spiskiem Sześciu (z I nagrodą, „Jazz nad Odrą”, 1974),
- septetem Ryszarda Miśka,
- kwartetem Pawła Tabaki.
W 1977 roku Lewandowski dołączył do formacji Crash, gdzie zastąpił Adama Bielawskiego i przyczynił się do zdobycia I nagrody na Festiwalu Jazzowym w San Sebastián. Po opuszczeniu Crash w 1981 roku, dołączył do jazzowej grupy String Connection. Jego kariera nabrała jeszcze większego rozmachu, kiedy w 1982 roku wystąpił jako lider swojego własnego septetu na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Następnie, w 1983 roku, Lewandowski nagrał swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną po prostu Zbigniew Lewandowski.
Od tego czasu artysta miał okazję zakładać różnorodne zespoły, począwszy od tria aż po septet, obejmujące szeroki zakres stylistyczny, w tym akustyczny i elektryczny mainstream, electric jazz, fusion oraz salsa. W swojej karierze współpracował z najznamienitszymi polskimi muzykami jazzowymi, w tym:
- Tomasz Stańko,
- Zbigniew Namysłowski,
- Janusz Muniak,
- Jarosław Śmietana,
- Sławomir Kulpowicz,
- Krzesimir Dębski,
- Wojciech Karolak,
- Jan Ptaszyn Wróblewski.
Współpraca Lewandowskiego obejmowała również muzyków bluesowych oraz artystów ze sceny europejskiej i amerykańskiej, takich jak Erling Kroner, Bernt Rosengren, Hans Hartmann, David Friesen, Mike Stern, Mike Russel, Mfa Kera, Kenny Carr, Carlos Johnson. Muzyk sesyjny brał udział w wielu projektach, pracując z takimi artystami, jak:
- Krystyną Prońko,
- Krzysztofem Krawczykiem,
- Edytą Geppert,
- Tomaszem Szwedem,
- Leszkiem Cichońskim,
- José Torresem,
- oraz z wielu orkiestrami rozrywkowymi, takimi jak Alex Band.
Muzyk koncertował w wielu krajach, w tym w NRD, RFN, Czechosłowacji, Finlandii, Szwecji, Danii, Jugosławii, Francji i Hiszpanii. W 1992 roku rozpoczął współpracę z Markiem Radulim oraz Wojtkiem Pilichowskim, tworząc zespół Three Generations Trio. Zespół nagrał płytę koncertową pt. Live! In Jazz Club Pinokio i kontynuuje okazjonalne występy.
Ostatnio Lewandowski zagrał w formacji The High Bred Jazz Trio, występując wraz z Wojciechem Karolakiem i Piotrem Baronem, co przypieczętowane zostało wspólnym wydaniem albumu Dżem jak co dzień. Zbigniew Lewandowski ma za sobą udział w sesjach nagraniowych wielu płyt, w tym dziesięciu solowych, a także tworzył muzykę dla teatru i filmu. W 2017 roku powrócił do reaktywacji zespołu Crash.
Nagrody
Z zespołem Sami Swoi
W 1972 roku zespół zdobył pierwszą nagrodę jako najlepsza orkiestra tradycyjna na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą”, co zostało potwierdzone wyróżnieniami również w 1973 roku.
W tym samym roku zespół otrzymał tytuł ekstraklasy europejskiej na festiwalu odbywającym się w Przerowie, w Czechosłowacji.
W 1974 roku zespół zdobył tytuł najlepszego zespołu jazzu tradycyjnego podczas festiwalu jazzowego w San Sebastián, Hiszpania, a w 1975 roku otrzymał złoty medal na festiwalu jazzowym w Kromieryżu.
Na tym samym festiwalu w Mönchengladbach, RFN, w 1975 roku zespół zdobył nagrodę publiczności, a Zbigniew Lewandowski otrzymał nagrodę indywidualną „Super Star”.
Z Big Bandem „Wrocław”
W 1973 roku Big Band „Wrocław” zdobył pierwszą nagrodę za najlepszy big band na festiwalu „Złota Tarka”.
W tym samym roku zespół otrzymał również złoty medal oraz tytuł ekstraklasy europejskiej na festiwalu w Przerowie, a w 1975 roku zdobył złoty medal na festiwalu jazzowym w Kromieryżu.
Z zespołem Spisek Sześciu
W 1974 roku zespół zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu „Jazz nad Odrą”.
Z zespołem Crash
W 1977 roku zespół Crash również odniósł sukces, zdobywając pierwszą nagrodę na festiwalu jazzowym w San Sebastián.
Kwartet Zbigniewa Lewandowskiego
W 1984 roku kwartet osiągnął drugie miejsce na festiwalu jazzowym w San Sebastián, co potwierdza jego uznanie w kręgach jazzowych.
Przypisy
- Beatit TV: Zbigniew Lewandowski – wywiad dla Beatit. youtube.com, 19.03.2020 r. [dostęp 30.09.2020 r.]
- Zbigniew Lewandowski: Zbigniew Lewandowski. facebook.com. [dostęp 30.09.2020 r.]
- Mateusz Ryman: CRASH i Natalia Lubrano zamykają program 55. Jazzu nad Odrą. jazzsoul.pl, 05.03.2019 r. [dostęp 29.09.2020 r.]
- Ryszard Wolański: Big Band „Wrocław”. 07.09.2017 r. [dostęp 28.09.2020 r.]
- 1995 – Three Generations Trio – Live! (1992). raduli.info. [dostęp 29.09.2020 r.]
- Crash! (GAD CD 125, 2020) info: książeczka do płyty
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Elisabeth Ronget | Willi Apel | Ryszard Kruza | Janusz Jutrzenka TrzebiatowskiOceń: Zbigniew Lewandowski (muzyk)