Grażyna Przybylska-Wendt


Grażyna Przybylska-Wendt, urodzona 13 stycznia 1935 roku w Chojnicach, była niezwykle znaczącą postacią w polskiej historii. Zmarła 7 stycznia 2020 roku w Płocku.

Jako lekarka i działaczka opozycji w okresie PRL, odegrała ważną rolę w walkach o wolność i prawa obywatelskie. W 1981 roku została członkiem prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, co pokazuje jej zaangażowanie w ruchy na rzecz społecznej sprawiedliwości i demokratyzacji kraju.

Życiorys

Grażyna Przybylska-Wendt urodziła się 13 stycznia 1935 roku w Chojnicach. Swoją edukację rozpoczęła w Krakowie, a następnie kontynuowała ją w Białymstoku, gdzie z sukcesem zdała maturę. Jest absolwentką kierunku lekarskiego na Akademii Medycznej w Łodzi. W trakcie swojej kariery była wykładowcą na Wojskowej Akademii Medycznej przez szesnaście lat. Uzyskała doktorat w dziedzinie nauk medycznych, a także specjalizacje w anestezjologii oraz medycynie sądowej.

Od 1973 roku, razem z mężem, osiedliła się w Płocku, gdzie pracowała jako zastępca ordynatora anestezjologii i intensywnej terapii. We wrześniu 1980 roku zaangażowała się w działalność w NSZZ „Solidarność”, podejmując działania na rzecz organizacji struktur związku zarówno w swoim szpitalu, jak i w sektorze ochrony zdrowia.

W 1981 roku została delegatką na I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności” w Gdańsku. Co ciekawe, była jedyną kobietą wybraną do prezydium Komisji Krajowej w składzie 107 osób, gdzie odpowiadała za kwestie związane z ochroną zdrowia, oświatą i kulturą. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, została internowana w Stoczni Gdańskiej wraz z całą Komisją Krajową. Internowanie odbywało się w kilku miejscach, takich jak Strzebielinek, Bydgoszcz, Gołdap i Darłówko, a jej uwolnienie miało miejsce w marcu 1982 roku.

Po powrocie do pracy w szpitalu, podjęła działalność w podziemnych strukturach „Solidarności”. W latach 1986–1989 pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Organizacji Regionu Płockiego. Grażyna Przybylska-Wendt była również krytyczna wobec porozumień Okrągłego Stołu.

Po 1989 roku stała się jedną z założycielek Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, w którym była jedyną kobietą w zarządzie oraz radzie naczelnej. W latach 1990–1994 pełniła rolę wiceprzewodniczącej rady miejskiej Płocka z listy ZChN. W 1990 roku przeszła na emeryturę.

W latach 2000–2007 aktywnie udzielała się w organizacji Caritas Diecezji Płockiej, w ramach Hospicjum Domowego oraz Hospicjum Stacjonarnego. Grażyna była autorką sztuki teatralnej „Trzynasty dwunasty”, która opowiada o internowanych kobietach, jak również bohaterką filmu „Życie solidarnością pisane”.

Była małżonką laryngologa Jana Wendta. Zmarła 7 stycznia 2020 roku, a jej pogrzeb miał miejsce 11 stycznia 2020 roku na Cmentarzu Komunalnym w Płocku.

Odznaczenia

Grażyna Przybylska-Wendt zdobyła liczne odznaczenia, które świadczą o jej wkładzie w rozwój Polski.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez rząd na uchodźstwie w 1990 roku,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymała w 2009 roku.

Przypisy

  1. Nie żyje Grażyna Przybylska-Wendt. – Pani Grażyno, dziękujemy za wszystko... [online], portalplock.pl [dostęp 09.01.2020 r.]
  2. a b c d e f g h i j k 08.01.2020 r., Grażyna Przybylska-Wendt, legenda płockiej i polskiej „Solidarności”, nie żyje [ARCHIWALNE WYPOWIEDZI, WSPOMNIENIA] [online], plock.wyborcza.pl [dostęp 09.01.2020 r.]
  3. a b c d e f g h i Zmarła dr Grażyna Przybylska-Wendt, jedyna kobieta w prezydium KK NSZZ „Solidarność” w 1980 r. – Po godzinach [online], rynekzdrowia.pl [dostęp 09.01.2020 r.]
  4. a b Grażyna Przybylska-Wendt – Encyklopedia Solidarności [online], encysol.pl [dostęp 09.01.2020 r.]
  5. Zmarła dr Grażyna Przybylska - Wendt. www.tvp.info.

Oceń: Grażyna Przybylska-Wendt

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:16