Stanisław Marian Grzonkowski, urodzony 21 października 1955 roku w Chojnicach, to postać znacząca w polskim życiu publicznym. Jako działacz związkowy, jego działalność odgrywa ważną rolę w historii ruchu zawodowego w Polsce.
Grzonkowski był również posłem na Sejm III kadencji, co stanowi dowód na jego zaangażowanie w politykę i dążenie do reprezentowania interesów obywateli na poziomie krajowym.
Życiorys
Stanisław Grzonkowski, to postać o wielkim dorobku edukacyjnym oraz zawodowym. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o ZiemiUniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1979 roku. W kolejnych latach, w 1995, zdobywał nową wiedzę, kończąc podyplomowe studia z zakresu ekonomiki zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim.
Na początku swojej kariery, w latach 1980-1983, pracował w szkole podstawowej w Zamartem, gdzie pełnił rolę nauczyciela. Choć jego życie zawodowe zaczynało się od nauczania, w 1980 roku aktywnie włączył się w działalność NSZZ „Solidarność”, kierując jedną z komisji zakładowych w Kamieniu Krajeńskim. Jako przedstawiciel związku, wziął udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku, co miało kluczowe znaczenie dla jego przyszłej działalności społecznej.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, Grzonkowski nie zrezygnował z walki o swoje przekonania. Przynależąc do związku, organizował podziemne struktury NSZZ „Solidarność” w Chojnicach. Niestety, w 1983 roku w wyniku represji politycznych został zwolniony z pracy. Od 1983 roku do 2003 roku pracował jako asystent w Instytucie Kardiologii w Warszawie.
W tym okresie Stanisław Grzonkowski zaangażował się również w działalność związkową, współpracując z czasopismami drugiego obiegu. Pełnił rolę redaktora biuletynu informacyjnego w Chojnicach oraz zajmował się dystrybucją publikacji podziemnych. W 1987 roku został ukarany grzywną przez kolegium ds. wykroczeń za swoją aktywność.
W 1990 roku Grzonkowski stał się etatowym działaczem „Solidarności”, przewodnicząc komisji zakładowej w Instytucie Kardiologii. W latach 90. pełnił kierownicze funkcje w społecznej komisji zdrowia przy Komisji Krajowej oraz w sekcji ochrony zdrowia Regionu Mazowsze. Jego praca nie ograniczała się jednak tylko do działalności lokalnej; był redaktorem związkowego „Pulsu Solidarności” oraz wiceprzewodniczącym Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S”.
W latach 1997-2001 Stanisław Grzonkowski zasiadał w Sejmie III kadencji, uzyskując mandat z listy krajowej, kandydując w Warszawie jako przedstawiciel Akcji Wyborczej Solidarność. Jego aktywność w parlamencie obejmowała pracę w Komisji Finansów Publicznych oraz przewodniczenie Komisji Zdrowia.
Od wczesnych lat 90. Grzonkowski był także związany ze spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi, a w latach 1995-2002 zasiadał w radzie nadzorczej Krajowej SKOK. Po zakończeniu kadencji w parlamencie, w latach 2003-2004 pełnił funkcję pełnomocnika zarządu Krajowej SKOK.
W swojej karierze naukowej jest autorem oraz współautorem wielu ważnych prac. Wśród nich znajduje się monografia „Zdrowotne następstwa palenia tytoniu w Polsce” (Wyd. Ariel, Warszawa 1992) oraz współredagowanie opracowania„Łączy nas Solidarność: kronika „Solidarności” Służby Zdrowia 1980–2005” (Inicjatywa Wydawnicza Puls Solidarności, Warszawa 2006).
Odznaczenia
W 2002 roku Stanisław Grzonkowski został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W 2023 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Przypisy
- M.P. z 2023 r. poz. 665
- M.P. z 2023 r. poz. 659
- M.P. z 2002 r. nr 20, poz. 349
- Posłowie III kadencji. rp.pl, 20.10.1997 r. [dostęp 21.05.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Arseniusz Finster | Józef Ramlau | Nordewin von Diest-Koerber | Grażyna Przybylska-Wendt | Piotr Stanke | Eugeniusz Kłopotek | Aleksander Mrówczyński | Witold Lubiński | Leszek Bonna | Isaak Gottfried Gödtke | Janusz PalmowskiOceń: Stanisław Grzonkowski