Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego, zlokalizowane w Chojnicach, działa nieprzerwanie od 1932 roku. Jest to placówka o bogatej historii, która gromadzi i prezentuje cenne zbiory związane z lokalnym dziedzictwem kulturowym.
Na czele muzeum stoi dyrektor Barbara Zagórska, która odgrywa kluczową rolę w kierowaniu działalnością instytucji oraz promowaniu jej misji.
Historia
Historia Muzeum Regionalnego w Chojnicach sięga lat przed II wojną światową, kiedy to w 1932 roku miało miejsce jego uroczyste otwarcie. Muzeum, zlokalizowane w Domu Schreibera przy Rynku, zyskało wsparcie ze strony Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, co przyczyniło się do rozwoju jego działalności. Warto zaznaczyć, że pierwszym kierownikiem tego niezwykłego miejsca byłJulian Rydzkowski.
Jednakże, w trakcie II wojny światowej, zbiory muzealne uległy zniszczeniu, co w znacznym stopniu wpłynęło na dalsze losy instytucji. Dopiero w 1960 roku, po zakończeniu działań wojennych, muzeum wznowiło swoją działalność w ratuszu miejskim, pod patronatem Miejskiej Rady Narodowej. Przez następne dwa lata muzeum musiało poszukiwać nowej siedziby, którą po pewnym czasie stała się Brama Człuchowska, wkomponowana w zespół basztowy.
Siedziba
Obiekt, w którym znajduje się muzeum, ma bogatą historię, sięgającą II połowy XIV wieku. Jest to wyjątkowa struktura, która świadczy o przeszłości tego miejsca.
Mury obronne, wraz z basztami, to elementy architektoniczne, które zachowały się do naszych czasów. Warto zaznaczyć, że Brama Człuchowska z tego samego okresu również wzbogaca ten zabytek.
Te historyczne obiekty zostały ujęte w rejestrze zabytków już w 1935 roku, a ich znaczenie jest nadal doceniane. Aktualnie figurują jako oddzielne pozycje w rejestrze NID, z numerami 5/29 oraz 5/30, datowanymi na 25 listopada 1935 roku.
Ekspozycje
Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach składa się z pięciu działów, zorganizowanych według kryteriów merytorycznych. Wśród tych działów znajdują się: archeologia południowego Pomorza, historia miasta Chojnice oraz jego regionu, etnografia południowych Kaszub, sztuka pomorska i ogólnopolska, a także zbiory specjalne, w tym księgozbiór pomorzoznawczy.
Dodatkowo, w muzeum prezentowana jest regionalna kolekcja historyczna Albina Makowskiego, która wzbogaca ofertę placówki.
Obecnie, na wiosnę 2013 roku, w muzeum można zapoznać się z następującymi ekspozycjami: „Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej”, „Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego”, „Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej ‘84”, „Kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego”, „Ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza 'Kręgi Kamienne’ w Odrach”.
Muzeum angażuje się również w działalność edukacyjną, oferując m.in. warsztaty rękodzieła dla dzieci oraz spotkania z twórcami ludowymi. Ponadto, organizowane są tzw. Noce muzealne, które umożliwiają zwiedzającym odkrywanie zasobów placówki w nietypowy sposób.
Przypisy
- Rejestr zabytków. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 30.09.2023 r.]
- Muzeum w Chojnicach. Aktualne propozycje. Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach. [dostęp 08.04.2013 r.]
- Kolejne placówki w państwowym rejestrze muzeów [dostęp 08.04.2013 r.]
- Muzeum w Chojnicach. Historia
- Nie będzie konkursu na dyrektora muzeum w Chojnicach
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Chojnice (stacja kolejowa) | Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach | Ratusz w Chojnicach | Powszechna Wyższa Szkoła Humanistyczna „Pomerania” w Chojnicach | Ławeczka Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach | Igły (Chojnice) | Lądowisko Chojnice-Szpital | Mostostal Chojnice | Miejski Zakład Komunikacji w Chojnicach | Cmentarz parafialny w ChojnicachOceń: Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach