Edmund Homa, który przyszedł na świat 14 września 1927 roku w Chojnicach, to postać znacząca w świecie polskiej architektury oraz wzornictwa przemysłowego. Swoją karierę koncentrował na projektowaniu zarówno budynków, jak i wnętrz, co czyni go wszechstronnym twórcą.
W ciągu swojego życia pełnił również rolę nauczyciela akademickiego, będąc profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego wpływ na młodsze pokolenia architektów i projektantów wnętrz jest niezaprzeczalny, a jego prace pozostawiły trwały ślad w historii polskiego designu.
Edmund Homa zmarł 1 kwietnia 2017 roku, ale jego dorobek artystyczny i dydaktyczny nadal inspiruje wielu, tworząc pomost między przeszłością a przyszłością polskiej architektury.
Życiorys
Edmund Homa miał przyjemność studiować na Wydziale Architektury Wnętrz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie znanej jako Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom w roku 1955 w pracowni profesora Włodzimierza Padlewskiego.
W 1968 roku został wyróżniony stypendium artystycznym w Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Zasłużył się jako członek Rady Artystycznej przy Zarządzie Okręgu ZPAP w Gdańsku w latach 1978–1982. W latach 1960–1968 pełnił rolę rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki, gdzie odpowiadał za ocenę projektów plastycznych w Pracowniach Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
Był również pracownikiem naukowo-dydaktycznym PWSSP w Gdańsku, gdzie od 1994 roku piastował tytuł profesora zwyczajnego. Jako kierownik Pracowni Projektowania Mebla na Wydziale Architektury i Wzornictwa, jego wpływ na kształtowanie programu nauczania był niewątpliwy. Pełnił także funkcje prodziekana w latach 1974–1987, a później dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa w latach 1988–1990. Po zakończeniu kadencji dziekańskiej, w latach 1990–1996 był prorektorem gdańskiej uczelni.
W ciągu swojej kariery artystycznej Homa był odpowiedzialny za wiele projektów wdrożonych do produkcji, do których należały m.in. fotele GFM-64 w wersji niskiej oraz wysokiej z podnóżkiem, a także modele GFM-120 i GFM-142.
Po śmierci profesora, w Gdańsku zorganizowano retrospektywną sesję naukową, poświęconą jego twórczości i wkładowi w dziedzinę architektury wnętrz.
Przypisy
- Krystyna Łuczak-Surówka „Między wierszami form”, w: Profesor Edmund Homa i jego czasy, Świtała, Maciej (red.) Kołacz, Marta (red.), materiały z sesji naukowej zorganizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku 22.11.2018 r., Gdańsk 2022 r.
- Edmund Homa: Nekrologi; Opublikowano w Dziennik Bałtycki dnia 04.04.2017 r. nekrologi.net. [dostęp 05.04.2017 r.]
- Edmund Homa. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 04.04.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Kasper Geschkau | Andrzej Masłowski | Edward Poppek | Franciszek Michalski (kapłan) | Florian Czerwiński | Zbigniew Radwański | Antoni Klawiter | Carl BlumweOceń: Edmund Homa