Florian Jan Czerwiński to wybitny przedstawiciel polskiej medycyny, który całe swoje życie zawodowe poświęcił dziedzinie stomatologii oraz chirurgii szczękowej. Urodził się 3 kwietnia 1940 roku w malowniczych Chojnicach, gdzie rozpoczęła się jego niezwykła kariera.
Jako lekarz dentysta oraz chirurg szczękowy, Czerwiński stał się autorytetem w swojej dziedzinie, łącząc wiedzę z praktyką kliniczną. Jego praca przyczyniła się do rozwoju chirurgii szczękowej w Polsce, a jako profesor nauk medycznych, dzielił się swoją wiedzą z przyszłymi pokoleniami medyków.
Co więcej, jego wiedza z zakresu anatomii jest nieoceniona, co potwierdzają liczne publikacje oraz opracowania naukowe, które przyczyniły się do wzbogacenia tej specjalistycznej wiedzy.
Życiorys
Florian Czerwiński zdobył swoją edukację w zakresie medycyny na Wydziale Stomatologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, a także na Wydziale Lekarskim. W 1972 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a dziewięć lat później, w 1981 roku, habilitację. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę jako prowadzący zajęcia z anatomii prawidłowej, jednocześnie pełniąc funkcję w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej PAM. Tam zdobył specjalizację II stopnia w chirurgii stomatologicznej w 1974 roku oraz II stopnia w chirurgii szczękowej w 1978 roku.
Od 1984 roku pełnił rolę kierownika Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej PAM. Choć przeszedł na emeryturę w 2010 roku, wciąż prowadził wykłady dla Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. W 1991 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1992 roku osiągnął status profesora zwyczajnego. W 1998 roku zyskał stanowisko profesora zwyczajnego na stałe. Poza tym, angażował się w prace Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego oraz pełnił funkcję przewodniczącego Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Anatomicznego.
Począwszy od 2 lipca 1982 roku, był odpowiedzialny za kierowanie oddziałem ds. lecznictwa w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie. Od 1983 roku, dowodził jako Dyrektor Naczelny PSK-2, a w latach 1984-2013 zajmował się obowiązkami Dyrektora ds. Lecznictwa.
W ciągu swojej kariery Czerwiński opublikował około 225 prac naukowych koncentrujących się na anatomii oraz patofizjologii układu autonomicznego, krwionośnego i budowy układu kostnego. Jest współautorem podręcznika „Zarys anatomii człowieka”, który po raz pierwszy wydano w 1958 roku. W 2008 roku, we współpracy z dr n. med. Grzegorzem Sławińskim i dr n. med. Wojciechem Kozikiem, opublikował zbiór testów z anatomii prawidłowej zatytułowany „Anatomia człowieka. 1500 pytań testowych wielokrotnego wyboru”. Jako promotor z sukcesem obronił 21 prac doktorskich i był autorem licznych recenzji prac doktorskich oraz habilitacyjnych. Dodatkowo, pełnił funkcję recenzenta oraz superrecenzenta w procesie ubiegania się o tytuł profesora.
W dniu 1 października 2013 roku, Czerwiński objął stanowisko Rektora Wyższej Szkoły Kosmetologii i Promocji Zdrowia w Szczecinie.
Nagrody i wyróżnienia instytucji i towarzystw naukowych
Florian Czerwiński otrzymał szereg prestiżowych nagród w uznaniu za swoje znaczące wkłady w dziedzinie zdrowia i edukacji. Wśród nich można wymienić:
- nagrodę I Stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, przyznaną za istotne i twórcze osiągnięcia w roku akademickim 1987/88,
- nagrodę I Stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w zakresie osiągnięć dydaktycznych z 1989 roku,
- nagrodę I Stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, przyznaną 3 lipca 1998 roku za stworzenie podręcznika „Zarys Anatomii Człowieka”.
Nagrody naukowe i dydaktyczne rektora PAM i PUM, odznaczenia i ordery
Florian Czerwiński, znany z licznych osiągnięć, został uhonorowany medalami i odznaczeniami, które podkreślają jego wkład w rozwój polskiego szkolnictwa wyższego. Poniżej przedstawiono chronologiczną listę jego odznaczeń:
- Medal 25-lecia PAM za wybitne zasługi dla Rozwoju uczelni – 30.09.1977 r.,
- Medal za Zasługi dla Rozwoju Uczelni – 29.09.1983 r.,
- Złoty Krzyż Zasługi – 04.09.1985 r.,
- Odznaczenie za zasługi Ochrony Zdrowia – 03.08.1987 r.,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 22.06.1998 r.,
- Medal 50-lecia PAM za wybitne zasługi dla Rozwoju uczelni – 03.09.1998 r.,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej – 18.04.2005 r.,
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę – 19.09.2008 r.,
- Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Pomorskiego za zasługi dla Woj. zachodniopomorskiego – 01.10.2014 r.,
- Medal za Zasługi dla PUM w Szczecinie – 29.09.2018 r.,
- Wiele nagród naukowych i dydaktycznych Rektora Pomorskiej Akademii Medycznej oraz Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przyznane wyróżnienia są świadectwem jego zaangażowania oraz pasji w pracy naukowej i dydaktycznej.
Autorstwo podręczników
Florian Czerwiński jest uznawanym autorem podręczników medycznych, które są szeroko stosowane w edukacji medycznej. Jego prace obejmują wiele aspektów anatomii człowieka oraz praktycznych zastosowań wiedzy medycznej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze publikacje, które opublikował przez lata.
- Przewodnik dydaktyczny dla studentów I roku I Wydziału Lekarskiego i II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii, wydany przez PAM w Szczecinie w 1988 roku,
- Autor przewodnika do ćwiczeń dla studentów Pomorskiej Akademii Medycznej, publikowanego w Szczecinie w 2003 roku,
- Współautor podręcznika „Zarys Anatomii Człowieka”, którego edycje III do VII były wydane przez PZWL, a ostatnia edycja VIII ukazała się w 2009 roku,
- Autor podręcznika „Anatomia Człowieka w Zarysie”, wydanego przez Wydawnictwo Pomorskiej Akademii Medycznej w 2005 roku,
- Główny redaktor tłumaczenia podręcznika „Anatomia Stomatologiczna” autorstwa Juliana B. Woelfela i Rickne’a Scheida, wydanego przez Wydawnictwo Czelej w 2007 roku,
- Główny autor podręcznika „Anatomia Człowieka – 1500 pytań testowych wielokrotnego wyboru”, opublikowanego przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL w Warszawie w 2008 roku,
- Autor podręcznika „Human anatomy for medical students”, wydania Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie z 2009 roku,
- Autor „Praktycznego podręcznika anatomii człowieka”, również wydanego przez Pomorską Akademię Medyczną w 2010 roku,
- Główny redaktor tłumaczenia pod tytułem „Funny Annatomy”,
- Główny autor „Anatomia Człowieka – 1200 pytań testowych jednokrotnego wyboru”, wydanego przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL w Warszawie w 2013 roku,
- Autor rozdziału w podręczniku „Choroby serca u kobiet”, redagowanym przez Zdzisławę Kornacewicz-Jach i Mariannę Janion, wydanie III, Drukarnia DUET, 2015 roku,
- „Zarys Anatomii Człowieka”, edycja IX, wydana przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL w Warszawie w 2019 roku.
Publikacje te stanowią istotny wkład w rozwój edukacji medycznej i są cenione przez studentów oraz wykładowców na różnych uczelniach. Dzięki ich wkładowi, studenci medycyny mają dostęp do wysokiej jakości materiałów dydaktycznych, które wspierają ich naukę i rozwój zawodowy.
Przypisy
- Czerwiński F., Sławiński G., Kozik W.: Anatomia człowieka. 1500 pytań testowych wielokrotnego wyboru. Wyd. I. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008. ISBN 978-83-200-3488-2.
- Krechowiecki, A, Czerwiński, F: Zarys anatomii człowieka. Wyd. VI. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2001. ISBN 83-200-2519-2.
- PubMed Results. [dostęp 08.08.2007 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Zbigniew Radwański | Antoni Klawiter | Carl Blumwe | Edmund Homa | Kasper Geschkau | Andrzej Masłowski | Edward Poppek | Franciszek Michalski (kapłan)Oceń: Florian Czerwiński